Menu
Info
Jesteś naszym:
gościem.
Osób online: 1
Ostatnia aktualizacja:
11 sierpnia 2020
Historia


PRAWDZIWA HISTORIA


Postanowiłem trochę zmodyfikować pierwotną wersję historii Wieczorów Muzycznych, gdyż z perspektywy czasu mogę spojrzeć trochę mniej emocjonalnie na wydarzenia, które miały miejsce.

Sam pomysł zrodził się z potrzeby stworzenia czegoś dobrego w naszej miejscowości, ponieważ nie było dokąd wyjść wieczorem poza wizytą w barze piwnym. Dlaczego wybraliśmy okres wakacyjny? Tutaj mogę się przyznać, że chodziło mi po prostu o „dzień święty święcić”, a odpoczywając w miejscowości letniskowej wielu zapomina, że niedziela powinna się różnić od dnia powszedniego. Kilka lat usilnie zabiegałem, aby koncerty odbywały się w każdą niedzielę wakacji, ale współczesny świat zweryfikował moje marzenia, bo chętnych na tak częste przeżycia niestety ubywa. Oczywiście można byłoby zorganizować jeden lub dwa koncerty z dużo większym rozmachem, zaprosić gwiazdy z pierwszych miejsc list przebojów, ale przecież festynów mamy wokół wiele, a klimat, jaki udało nam się stworzyć wokół tych koncertów, jest czymś naprawdę wyjątkowym.

25 września 2002 r. na spotkaniu u Sylwii Arendarskiej w obecności naszego wikariusza ks. Grzegorza Lipca zaproponowałem zorganizowanie I Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek właśnie u nas, w Jedlni-Letnisku, dla różnych wykonawców: solistów, chórów, zespołów. Po wspólnym stwierdzeniu „czemu nie” i krótkiej analizie naszych możliwości umówiliśmy się na kolejne spotkanie techniczne, na którym rozpoczęliśmy sporządzanie regulaminu festiwalu. Po kilku kolejnych spotkaniach 29 października 2002 r. grupką przedstawicieli spotkaliśmy się z ks. biskupem Zygmuntem Zimowskim prosząc o patronat nad festiwalem. Wtedy ks. Biskup zaproponował spotkanie w szerszym gronie, włączając w to dyrektora duszpasterstwa i przewodniczącego komisji ds. muzyki sakralnej. Efektem tych rozmów był fakt, że 5 stycznia 2003 r. odbył się w naszej parafialnej świątyni finał rejonowy I Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Na zakończenie o godz. 14:30 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Bpa, zaś po Mszy św. wręczono nagrody i jeszcze raz laureaci zaprezentowali swoje utwory. A potem w krótkim czasie zrodziło się pragnienie stworzenia czegoś wyłącznie WŁASNEGO.

Rozpoczęliśmy więc przygotowania do I Letnich Wieczorów z Piosenką Religijną (taka była pierwotna nazwa). Kto był na pierwszym spotkaniu wiosną 2003 r., niestety nie pamiętam. Mogę tylko na podstawie notatek wymienić prawie wszystkie osoby, które włączyły się w organizację, a były to: Sylwia Arendarska, Ewa Mężyk, Ania Wasiak, Agnieszka Wasiak, Aldona Borkowska, Renata Borkowska, Tomek Wójcik, Michał Miazga, Danuta Banach, Gosia i Agata (ale nie kojarzę nazwisk). Potem doraźnie dołączali: Agata Łukaszewicz (obecnie Ociepa), Michał Ociepa, Rafał Kuropieska, Monika Krawczyk, Magda Wójcik (obecnie Klimczak), Agata Mąkosa, Agata Żarkowska, Marlena Piechota, Agata Majewska, Bernard Sochaj, Michał Sochaj, Sebastian Sochaj, Łukasz Jaroszek, Michał Kozieł, Artur Wosztyl. Opiekę duszpasterską pełnili i wielkie zaangażowanie okazywali kolejni wikariusze: ks. Grzegorz Lipiec, ks. Karol Kowalczyk, ks. Sławomir Molendowski, ks. Arkadiusz Latosek, ks. Grzegorz Zieliński, ks. Krzysztof Wróbel. Wspomaga nas także co roku i pozwala samodzielnie działać ks. Proboszcz Andrzej Margas.

W początkach działalności bardzo ważne były zdecydowanie i konsekwencja w charakterze ks. Grzegorza Lipca, które z moim wrodzonym uporem i wysoko postawioną poprzeczką dawały dobre efekty. A jest to istotne, gdyż pamiętam chwile, kiedy już sam zostałem przy twierdzeniu, że nie wycofamy się i nie będziemy też zmniejszać liczby koncertów. Kto organizował kiedykolwiek występy artystyczne, wie, jak trudno zdobywa się finanse na takie przedsięwzięcia.

Pierwszy koncert odbył się w niedzielę 22 czerwca 2003 r. o godz. 20.00, a wystąpił zespół „Gaudeamus” z Radomia, z którym byłem związany muzycznie.

I tak właśnie wszystko się zaczęło...

W kolejnym roku 2004, aby nie ograniczać się tylko do piosenki religijnej, a także nie tworzyć sztucznej bariery dla osób, które odpycha słowo „religia”, zmieniliśmy nazwę na Wieczory Muzyczne. Chcieliśmy, aby na te koncerty przychodzili wszyscy mieszkańcy Jedlni-Letniska i okolic, także ci, którzy w Kościele bywają rzadko albo wcale. Miejscem koncertów niekoniecznie miał być tzw. „letni kościół” (marzy mi się muszla koncertowa przy Zalewie...), ale obecnie nie ma w naszej miejscowości lepszego miejsca.

Funkcje, jakie pełnię od samego początku to: wyszukiwanie i zapraszanie zespołów, ustalenia techniczne, realizacja dźwięku, aktualizacja strony internetowej. Pierwotną moją myślą było zapraszanie zespołów wyłącznie z naszej diecezji, aby rozwinąć bardziej lokalnie kulturę muzyki chrześcijańskiej, zmobilizować schole i zespoły parafialne do przygotowania własnych koncertów. Jednak ze względu na małą ilość takich grup i niezbyt wysoki poziom artystyczny wykonań, z czasem cel ten „odszedł” na plan dalszy.

Aby można było łatwiej pozyskiwać finanse, założyliśmy stowarzyszenie o nazwie „Pozytywny Format”, dzięki wyjątkowej determinacji Rafała Kuropieski. Data rejestracji to 27 maja 2008 r. Początkowo o stowarzyszeniu myśleliśmy jedynie pod kątem Wieczorów Muzycznych, ale później plany te przerodziły się w inne formy działalności na rzecz społeczności lokalnej.

Na dzień dzisiejszy mamy już za sobą kryzys organizacyjny, który miał miejsce w 2010 roku i nie odbył się wtedy żaden koncert. W bieżącym, 2011 roku udało się zorganizować 2 koncerty, ale osób do organizacji wciąż brakuje. W ostatniej ścisłej grupie organizatorów byli: ks. Grzegorz Zieliński, Ania i Agnieszka Wasiak, Sylwia Arendarska i Rafał Kuropieska.

Co będzie dalej? ... Czas pokaże. Po cichu liczę, że dzieło stworzone na chwałę Bożą musi przetrwać.

Michał Szlachcic
06.11.2011Zakończyliśmy VII edycję Wieczorów Muzycznych, a tym samym kończy się pewien etap tego przedsięwzięcia. Postanowiliśmy wycofać się z bezpośredniej organizacji koncertów i powierzyć dalsze tworzenie 'wieczorów' Parafii, na czele z ks. Proboszczem. W tym miejscu należą się ogromne podziękowania wytrwałej grupie kilku osób, którzy ciągle byli obecni i współorganizowali ze mną od 2003 r. łącznie 66 koncertów na Bożą chwałę. Była to ciężka charytatywna praca Agnieszki Wasiak, Ani Wasiak, Sylwii Arendarskiej i Rafała Kuropieski. Mamy nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej i dla uszu przyjemniej, a letnie kocerty będą dla coraz większej liczby mieszkańców i przyjezdnych gości dużą dawką rozrywki i wspaniałym uwielbieniem.

Michał Szlachcic
[01.09.2009]

Mp3 - wybrane DEMO
Copyright © 2003 - 2017 Wieczory Muzyczne
Projekt i wykonanie © Websart Studio