Menu
Info
Jesteś naszym:
gościem.
Osób online: 1
Ostatnia aktualizacja:
21 lipca 2017


PRAWDZIWA HISTORIA - wersja pierwotna


Jako osoba, która wyszła z inicjatywą zorganizowania koncertów muzycznych w okresie wakacyjnym w Jedlni Letnisku, czuję się w obowiązku napisać w tym miejscu kilka słów o prawdziwej historii Wieczorów Muzycznych.

Sam pomysł zrodził się z potrzeby stworzenia czegoś dobrego w naszej miejscowości, ponieważ nie było dokąd wyjść wieczorem poza wizytą w barze piwnym. Dlaczego wybraliśmy okres wakacyjny? Tutaj mogę się przyznać, że chodziło mi po prostu o „dzień święty święcić”, a odpoczywając w miejscowości letniskowej wielu zapomina, że niedziela powinna się różnić od dnia powszedniego. Jeszcze do tej pory usilnie zabiegam, aby koncerty odbywały się w każdą niedzielę wakacji (tylko ci, którzy przewinęli się przez grupę organizatorów, wiedzą jak usilnie :-)). Oczywiście można byłoby zorganizować jeden lub dwa koncerty z dużo większym rozmachem, zaprosić gwiazdy z pierwszych miejsc list przebojów, ale przecież festynów mamy wokół wiele, a klimat, jaki udało nam się stworzyć wokół tych koncertów, jest czymś naprawdę wyjątkowym.

Jeszcze jednym „mobilizatorem” był niesmak związany z organizacją Festiwalu Kolęd i Pastorałek zimą 2002/2003. 25 września 2002 r. na spotkaniu u Sylwii Arendarskiej w obecności naszego wikariusza ks. Grzegorza Lipca „rzuciłem” propozycję zorganizowania I Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek właśnie u nas, w Jedlni Letnisku, dla różnych wykonawców: solistów, chórów, zespołów. Po wspólnym stwierdzeniu „czemu nie” i krótkiej analizie naszych możliwości umówiliśmy się na kolejne spotkanie techniczne, na którym rozpoczęliśmy sporządzanie regulaminu festiwalu. Po kilku kolejnych spotkaniach 29 października 2002 r. grupką przedstawicieli spotkaliśmy się z ks. biskupem Zygmuntem Zimowskim prosząc o patronat nad festiwalem. Wtedy biskup zaproponował spotkanie w szerszym gronie, włączając w to dyrektora duszpasterstwa i przewodniczącego komisji ds. muzyki sakralnej. I w ten sposób nasza inicjatywa została „wchłonięta”, choć jeszcze wtedy nie przypuszczaliśmy, że nasze pionierstwo zostanie zupełnie pominięte. Staliśmy się tylko jednym z rejonów festiwalu, obok Radomia, Opoczna i Skaryszewa. Tak byliśmy zafascynowani pracą przy naszym festiwalu, że zauważyliśmy to dopiero 5 stycznia 2003 r. podczas finału rejonowego w naszej świątyni. O 14:30 odbyła się Msza św. na zakończenie finału rejonowego z przewodnictwem ks. Bpa, po Mszy św. wręczenie nagród i koncert laureatów. Wtedy wysłuchaliśmy ze zdziwieniem słów podsumowania z podziękowaniami dla wszystkich, tylko nie dla nas. Wielu z Was czytających tę historię na pewno znalazło się już kiedyś w podobnej sytuacji... Po tym incydencie powstał wniosek - Jak solidna praca to tylko na własny rachunek.

Tak „podbudowani” rozpoczęliśmy przygotowania do I Letnich Wieczorów z Piosenką Religijną (taka była pierwotna nazwa). Kto był na pierwszym spotkaniu wiosną 2003 r. niestety nie pamiętam. Mogę tylko na podstawie notatek wymienić prawie wszystkie osoby, które włączyły się w organizację, a były to: Sylwia Arendarska, Ewa Mężyk, Ania Wasiak, Agnieszka Wasiak, Aldona Borkowska, Renata Borkowska, Tomek Wójcik, Michał Miazga, Danuta Banach, Gosia i Agata (ale nie kojarzę nazwisk). Potem doraźnie dołączali: Agata Łukaszewicz (obecnie Ociepa), Michał Ociepa, Rafał Kuropieska, Monika Krawczyk, Magda Wójcik (obecnie Klimczak), Agata Mąkosa, Agata Żarkowska, Marlena Piechota, Agata Majewska, Bernard Sochaj, Michał Sochaj, Sebastian Sochaj, Łukasz Jaroszek, Michał Kozieł, Artur Wosztyl. Opiekę duszpasterską pełnili i wielkie zaangażowanie okazywali kolejni wikariusze: ks. Grzegorz Lipiec, ks. Karol Kowalczyk, ks. Sławomir Molendowski, ks. Arkadiusz Latosek, a obecnie ks. Grzegorz Zieliński. Wspomaga nas także co roku i pozwala samodzielnie działać ks. Proboszcz - Andrzej Margas. Jeśli kogoś pominąłem, proszę się skontaktować, to dopiszę w tym miejscu.

W początkach działalności bardzo ważne były zdecydowanie i konsekwencja w charakterze ks. Grzegorza Lipca, które z moim wrodzonym uporem i czasami trudno osiąganym optymizmem (tu sprzedałem tajemnicę) dawały dobre efekty. A jest to istotne, gdyż pamiętam chwile, kiedy już sam zostałem przy twierdzeniu, że nie wycofamy się i nie będziemy też zmniejszać ilości koncertów. Kto organizował kiedykolwiek występy artystyczne, wie, jak trudno zdobywa się finanse na takie przedsięwzięcia.

Pierwszy koncert odbył się w niedzielę 22 czerwca 2003 r. o godz. 20.00, a wystąpił zespół „Gaudeamus” z Radomia, w którym wtedy grałem na gitarze basowej.

I tak właśnie się wszystko zaczęło...


W kolejnym roku 2004, aby nie ograniczać się tylko do piosenki religijnej, a także nie tworzyć sztucznej bariery dla osób, które odpycha słowo „religia” zmieniliśmy nazwę na Wieczory Muzyczne. Chcieliśmy, aby na te koncerty przychodzili wszyscy mieszkańcy Jedlni Letniska i okolic, także ci, którzy w Kościele bywają rzadko, albo wcale. Miejscem koncertów niekoniecznie miał być tzw. „letni kościół” (marzy mi się muszla koncertowa przy Zalewie...), ale obecnie nie ma w naszej miejscowości lepszego miejsca.

Funkcją, jaką pełnię w Wieczorach Muzycznych od samego początku, jest kontakt z zespołami, ich wyszukanie, zaproszenie i ustalenia techniczne. Wszystko w większości pocztą elektroniczną i czasem telefonicznie. Pierwotną moją myślą było zapraszanie zespołów wyłącznie z naszej diecezji, aby rozwinąć bardziej lokalnie kulturę muzyki chrześcijańskiej, zmobilizować schole i zespoły parafialne do przygotowania koncertu, ale ze względu na małą ilość takich grup i niezbyt wysoki poziom artystyczny wykonań, z czasem cel ten odszedł na plan dalszy.
Również pełnię funkcję realizatora dźwięku na prawie wszystkich koncertach i wspieram wszelkie pozostałe działania związane z organizacją koncertów. Udało mi się wykupić atrakcyjną domenę wieczory.pl, a obecną wersję strony internetowej stworzył Łukasz Barański, ja ją jedynie aktualizuję. Od kilku lat plakat wieczorów tworzy Ewelina Krawczyk (obecnie Mąkosa).

Aby można było łatwiej pozyskiwać finanse, wreszcie udało nam się w tym roku założyć stowarzyszenie o nazwie „Pozytywny Format”, dzięki wyjątkowej determinacji Rafała Kuropieski. Data rejestracji to 27 maja 2008 r. Początkowo o stowarzyszeniu myśleliśmy jedynie pod kątem Wieczorów Muzycznych, ale obecnie plany te przerodziły się w znacznie szerszy wachlarz działalności na rzecz społeczności lokalnej. Więcej o działalności stowarzyszenia można znaleźć na stronie www.pozytywnyformat.pl.


Niebawem rozpoczynają się VI Wieczory Muzyczne 2008. W ścisłej grupie organizatorów są dziś ze mną i poświęcają swój czas: ks. Grzegorz Zieliński, Ania i Agnieszka Wasiak, Sylwia Arendarska i Rafał Kuropieska. Jest więc nas sześcioro - to raczej malutko, ale niewiele osób chce poświęcić swój wolny czas wakacyjny na pracę przy „wieczorach”. My chyba już wrośliśmy w ten klimat i już niemalże cały rok tym żyjemy, a dzieło to tworzymy wyłącznie na Bożą chwałę”.

Michał Szlachcic
[12.06.2008]Mp3 - wybrane DEMO
Copyright © 2003 - 2017 Wieczory Muzyczne
Projekt i wykonanie © Websart Studio